e-me πρακτικά άχρηστο

Ανοιχτό forum για θέματα που άπτονται της Ασύγχρονης εξ' αποστάσεως Εκπαίδευσης (e-class, e-me, κτλ.)
Απάντηση
scharal
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 08:48

e-me πρακτικά άχρηστο

Δημοσίευση από scharal »

Γεια σας.
Το e-me είναι αρκετά καλή εφαρμογή από θέμα λειτουργικότητας όμως το πρόβλημα είναι στην αδυναμία του ΠΣΔ να το προσφέρει στους χρήστες.
Το σύστημα δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τόσους χρήστες και έχει μπλοκάρει σε τέτοιο βαθμό που σχεδόν είναι άχρηστο.
Η ερώτηση μου είναι η εξής.
Υπάρχει κάποια ενημέρωση εάν πρόκειται να γίνει κάποια αναβάθμιση, είτε σε server είτε σε χωρητικότητα γραμμών προκειμένου να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα;

Άβαταρ μέλους
pklink
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 19:19
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: e-me πρακτικά άχρηστο

Δημοσίευση από pklink »

αγαπητέ συνάδελφε

Η ενημέρωση που έχω είναι ότι επίκειται αναβάθμιση, δεν έχω υπόψη μου κάποια επίσημη ανακοίνωση ή εγκύκλιο από την πλευρά του ΥΠΑΙΘ. Υπάρχει όμως μια σχετική με το θέμα σε δημοσίευση στο ALFAVITA https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/3164 ... io-sholiko.

Αναμένουμε
Να είσαι καλα
:mrgreen:

Kostas
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 16:49

Re: e-me πρακτικά άχρηστο

Δημοσίευση από Kostas »

....να προσθέσω ότι χρησιμοποιεί εφαρμογές τρίτων open source με αποτέλεσμα τα μεταφέρει και τα προβλήματα αυτών...υπάρχουν πολύ πιο καλά εργαλεία που κάνουν την ίδια δουλειά και καλύτερα και σε υπερσύχρονους servers αλλά έχουν αναλάβει άλλοι το μονοπώλιο...στο ελληνικό δημόσιο...

mstelios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Μαρ 2020, 03:18

Re: e-me πρακτικά άχρηστο

Δημοσίευση από mstelios »

ας σκεφτούμε και το θέμα των προσωπικών δεδομένων, δηλαδή τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών σε ασφαλή περιβάλλοντα (όσο ασφάλεια μπορεί να εγγυηθεί το δημόσιο)
Καλή δύναμη για τη συνέχεια!

Απάντηση