Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Ανοιχτό forum για θέματα που άπτονται της Ασύγχρονης εξ' αποστάσεως Εκπαίδευσης (e-class, e-me, κτλ.)
Απάντηση
konpolits
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 09:33

Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Δημοσίευση από konpolits »

Επειδή όλες οι εγκύκλιοι που πάντα στέλνονται από τη Διεύθυνση Πρωτ. Εκπαίδευσης, αφορούν συνολικά την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, χωρίς να γίνεται διαχωρισμός για προσχολική αγωγή και τα δημοτικά σχολεία, παρακαλώ πολύ να διευκρινίσετε, αν όλα όσα λέγονται για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ισχύουν και για τα νηπιαγωγεία, καθώς σε όλες τις εξαγγελίες της υπουργού στην τηλεόραση γίνεται λόγος για μέχρι το Δημοτικό και πουθενά δε αναφέρεται το Νηπιαγωγείο.
Έχω ήδη ενημερώσει το my school με τα e mail των κηδεμόνων των μαθητών μου, αλλά δεν ξέρω, αν πρέπει να προχωρήσω στην ενημερώσή τους για τη διαδικασία παροχής προσωπικών κωδικών στο ΠΣΔ.
Περιμένω την απάντησή και την καθοδήγησή σας για τα επόμενα βήματά, καθώς όλο αυτό μου φαίνεται δύσκολο, γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις, αλλά ούτε και την απαιτούμενη υποδομή.

vbel
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 16:38

Re: Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Δημοσίευση από vbel »

Το HelpDesk σχετίζεται μόνο με Τεχνικά θέματα, όπως αναφέρεται στο σχετικό έγγραφο. Το δικό σας θέμα πιστεύουμε πρέπει να ερωτηθεί, διοικητικά, στην ΔΙΠΕ. Επίσης, έχετε υπόψη ότι το σχολείο αποτελεί τον χώρο/ομάδα 1ου Επιπέδου, και εκεί θα πρέπει να λάβετε βοήθεια εκπαίδευσης. Το θέμα λειτουργίας, σχετίζεται με τον ΣΕΕ Παιδαγωγικής Ευθύνης σας.

Άβαταρ μέλους
pklink
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 19:19
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Δημοσίευση από pklink »

Αγαπητή/ε συνάδελφε/ισσα
Τα νηπιαγωγεία εντάσσονται σαφώς στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, επομένως συμπεραίνω ότι όλες οι εξαγγελίες της πρωτοβάθμιας σας αφορούν.
Μπορείς να δεις αναλυτικές οδηγίες στις δημοσιεύσεις του forum που αφορούν το θέμα "Ασύγχρονη Εκπαίδευση" δες τον οδηγό του ΥΠΑΙΘ που έχει δημοσιευτεί download/file.php?id=2&sid=4b9a848a5cf0 ... aa5621fea9.

Μπορείς να έχεις υπόψη γενικά τα εξής:

Δημιουργία ασύγχρονου μαθήματος με εγγραφή
Μπορείς να ενημερώσεις τους κηδεμόνες να κάνουν εγγραφή των παιδιών τους μόνοι τους στο https://register.sch.gr/students/ και να σου στείλουν το username και password που θα τους δώσει αμέσως μετά την εγγραφή τους το σύστημα.

Στην συνέχεια αφού δημιουργήσεις το ασύγχρονο μάθημά σου (πχ στο eschool ή στο e-me) θα αποστείλεις στους κηδεμόνες (πχ με email ή sms) τον σύνδεσμο (link) του μαθήματος σου ώστε να μπορούν να κάνουν είσοδο σε αυτό.

Δημιουργία ανοικτού ασύγχρονου μαθήματος

Πιο εύκολα δημιουργείς ένα ανοικτό μάθημα (π.χ. στο escool ή στο e-me) και μετά θα αποστείλεις στους κηδεμόνες (πχ με email ή sms) τον σύνδεσμο (link) του μαθήματος σου ώστε να μπορούν να κάνουν είσοδο σε αυτό.
Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται εγγραφή μαθητή και δημιουργία χρήστη στο ΠΣΔ.

Εννοείται ότι ή στην 1η είτε στην 2η περίπτωση έχεις διαμορφώσει το μάθημά σου και ανεβάσει το υλικό σου εκεί, ώστε να υπάρχει περιεχόμενο για τους επισκέπτες/μαθητές. Ανάλογα με την πλατφόρμα που θα επιλέξεις για την υλοποίηση του μαθήματος σου υπάρχουν σχετικοί οδηγοί
:mrgreen:

mstelios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Μαρ 2020, 03:18

Re: Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Δημοσίευση από mstelios »

Αυτό που ξέρω, αν και δεν είναι της δικής μας αρμοδιότητας, είναι ότι όσοι δεν είχαν κάνει η-τάξη και e-me δεν μπορούν να κάνουν τώρα (δεν τους δίνεται πρόσβαση). Πολλοί/ές απ'όσο ξέρω κάνουν blog στο ΠΣΔ για να υποστηρίξουν έτσι την εκπαιδευτική διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
pklink
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 19:19
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Αφορά η ασύγχρονη εκπαίδευση τα νηπιαγωγεία:

Δημοσίευση από pklink »

mstelios έγραψε:
14 Απρ 2020, 23:44
Αυτό που ξέρω, αν και δεν είναι της δικής μας αρμοδιότητας, είναι ότι όσοι δεν είχαν κάνει η-τάξη και e-me δεν μπορούν να κάνουν τώρα (δεν τους δίνεται πρόσβαση). Πολλοί/ές απ'όσο ξέρω κάνουν blog στο ΠΣΔ για να υποστηρίξουν έτσι την εκπαιδευτική διαδικασία.
Κάποιο λάθος κάνει ο συνάδελφος, φυσικά και μπορούν οι εγγεγραμμένοι συνάδελφοι να δημιουργήσουν τα δικά τους μαθήματα στο e-me και στο η-τάξη.
:mrgreen:

Απάντηση