Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Ανοιχτό forum για θέματα που άπτονται της Ασύγχρονης εξ' αποστάσεως Εκπαίδευσης (e-class, e-me, κτλ.)
Απάντηση
chris bitas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 14:05

Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από chris bitas »

Καλημέρα σας και καλή δύναμη.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω δημιουργήσει ένα μάθημα στην ψηφιακή τάξη στο eclass και προσπαθώ να εγγράψω τους μαθητές μου. Είτε τους ψάχνω με ονοματεπώνυμο, είτε με α.μ. είτε με τους κωδικούς τους το σύστημα μου απαντά ότι δεν τους βρίσκει ή έχουν γραφτεί ήδη στο μάθημα, τα οποία δεν ισχύουν γιατί είναι επιβεβαιωμένο ότι έχουν εγγραφεί και δεν έχουν γραφτεί στο μάθημά μου. Επίσης, οποιοδήποτε άλλο μαθητή και να ψάξω ο οποίος δεν ανήκει στο σχολείο μου π.χ. τα παιδιά μου, που είναι σε άλλο σχολείο τους εντοπίζει αμέσως!
Πώς μπορώ να εγγράψω τους μαθητές του σχολείου μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Χ. Μπίτας

ymalliaros
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 15:26

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από ymalliaros »

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δυο τρόποι να ξεπεραστεί το πρόβλημα:
α) δημιουργείς ανοιχτό μάθημα που μπαίνει όποιος θέλει
β) το δημιουργείς ως ανοικτό με εγγραφή. Στέλνεις με μέιλ (ή όποιον άλλο τρόπο επικοινωνίας θέλεις) το σύνδεσμο (λινκ) του μαθήματος στους μαθητές σου. Αυτοί κάνουν εγγραφή και μπορούν να παρακολουθήσουν το μάθημα κανονικά. Μπορείς να ελέγχεις ποιοι έχουν κάνει εγγραφή και να απομακρύνεις κάποιον άγνωστο.
Όταν (και αν) εγγραφούν όλοι οι μαθητές σου, τότε το κλειδώνεις και δεν μπορεί να μπει κανείς άλλος.

chris bitas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 14:05

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από chris bitas »

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Μια τελευταία ερώτηση: το λινκ του μαθήματος που το βρίσκω;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
pklink
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 19:19
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από pklink »

Αγαπητέ συνάδελφε,
Αν έχεις username και password των μαθητών σου, έχεις δοκιμάσει με αυτά να συνδεθείς στο ΠΣΔ (sch.gr) ?
Αν η σύνδεση κάποιου μαθητή είναι επιτυχής τότε αυτό σημαίνει ότι είναι εγγεγραμμένος στο ΠΣΔ οπότε :
Βεβαιώσου από την επιλογή Mysch επάνω δεξιά στην οθόνη και στην συνέχεια από τα "Προσωπικά / Υπηρεσιακά Στοιχεία" αφού συνδεθείς στον "Πίνακα ελέγχου" του μαθητή ότι μπορείς να κάνεις έλεγχο στην ενότητα " Το σχολείο μου" για να διαπιστώσεις αν ο μαθητής είναι εγγεγραμμένος σωστά στη σχολική μονάδα.

Εφόσον ο μαθητής είναι εγγεγραμμένος σωστά σε αυτή, τότε με τη σύνδεσή του στο eclass και το ίδιο username και password μέσω σύνδεσης στο ΠΣΔ θα έχει την επιλογή να εγγραφεί σε όλα τα αναρτημένα "μαθήματα με εγγραφή", και γενικότερα να έχει δυνατότητα πρόσβασης σε όλα τα μαθήματα του σχολείου του, και μόνο σε αυτά.
:mrgreen:

Άβαταρ μέλους
pklink
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 19:19
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από pklink »

Αγαπητέ συνάδελφε ένας εύκολος τρόπος να δεις το link του μαθήματος σου μετά τη σύνδεση σου στο eclass, είναι να ανοίξεις το μάθημα σου και μετά αν κάνεις κλικ από το μενού Breadcrumbs στο όνομα του μαθήματος σου δίπλα στο Χαρτοφυλάκιο (πχ. Χαρτοφυλάκιο / Το μάθημά μου ) , θα το δεις στο url των διευθύνσεων του browser που χρησιμοποιείς. Από εκεί μπορείς να το αντιγράψεις.


chris bitas έγραψε:
26 Μαρ 2020, 16:51
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Μια τελευταία ερώτηση: το λινκ του μαθήματος που το βρίσκω;
Ευχαριστώ.
:mrgreen:

chris bitas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 14:05

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από chris bitas »

Σας ευχαριστώ :)

Ιωάννης Ιωαννίδης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 21:36

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από Ιωάννης Ιωαννίδης »

Δεν μπορείτε να βρείτε και να γράψετε μαθητές που δεν έχουν μπει ποτέ στο eclass με τους κωδικούς τους. Μόνο μαθητές που έχουν κάνει τουλάχιστον μία σύνδεση με το eclass μπορούν να βρεθούν και να γραφτούν από τον δημιουργό του μαθήματος χρησιμοποιώντας τα usernames τους.

chris bitas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 14:05

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από chris bitas »

Ιωάννης Ιωαννίδης έγραψε:
26 Μαρ 2020, 23:58
Δεν μπορείτε να βρείτε και να γράψετε μαθητές που δεν έχουν μπει ποτέ στο eclass με τους κωδικούς τους. Μόνο μαθητές που έχουν κάνει τουλάχιστον μία σύνδεση με το eclass μπορούν να βρεθούν και να γραφτούν από τον δημιουργό του μαθήματος χρησιμοποιώντας τα usernames τους.
Καλημέρα, δεν την ήξερα αυτή την λεπτομέρεια και δεν αναφέρεται και σε κανένα tutorial. Δηλαδή για να τον εντοπίσεις δεν αρκεί να έχει λογαριασμό στο ΠΣΔ αλλά θα πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον μία φορά login στο eclass αν κατάλαβα καλά;

Ιωάννης Ιωαννίδης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Μαρ 2020, 21:36

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από Ιωάννης Ιωαννίδης »

Ναι. Το έχω πάθει και εγώ.

ymalliaros
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 15:26

Re: Εγγραφή των μαθητών μας στο eclass.

Δημοσίευση από ymalliaros »

chris bitas έγραψε:
26 Μαρ 2020, 16:51
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Μια τελευταία ερώτηση: το λινκ του μαθήματος που το βρίσκω;
Ευχαριστώ.
Όταν μπεις στο μάθημά σου στη γραμμή διεύθυνσης γράφει "https://eclass.sch.gr/courses/ΧΧΧΧΧΧΧ" Αυτό είναι το λινκ που πρέπει να μοιράσεις (όπου ΧΧΧΧΧΧΧ είναι ο κωδικός του μαθήματος που απ' όσο έχω δει στα Δημοτικά είναι ο αριθμός του σχολείου και μετά η σειρά του, στα Γυμνάσια ξεκινάει με G και αριθμός ενώ στα Λύκεια EL και αριθμός.

Απάντηση